Top Stories Your School Conferences The The Big Game The Hit List Best of the Week Scores Playoff Central Just 4 Coaches Just 4 Athletes Past Players Message Boards Contact Us

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8A Playoffs

2003 State Champions - Lockport (Twp.) (12-2)
2003 Runner-up - Park Ridge (Maine South) (13-1)

2003 Title Game Date & Time; Nov. 29th 7pm
Park Ridge (Maine South) (13-0) vs. Lockport (Twp.) (11-2)

Last Years Champ; Lockport (Twp.) Porters (13-1) Runner-up; Lincolnshire (Stevenson) Patriots (11-3)

Favorites to win the title; Naperville (North), Park Ridge (Maine South)&Chicago (Brother Rice)
Other Title Threats; Hinsdale (Central),Barrington,Carol Stream (Glenbard North)& Lockport (Twp.)
Sleeper teams: Palatine (Fremd) & Flossmoor (Homewood-F.)

For more insight on this years class 8A playoffs click here

Other brackets:
1A / 2A / 3A / 4A / 5A / 6A / 7A / 8A

Seed
1st round 2nd round Quarter Finals Semi-Finals State Finals
1
@ Park Ridge (Maine South) (9-0) 55 Park Ridge (Maine South) (10-0) 38 @ Park Ridge (Maine South) (11-0) 49 @ Park Ridge (Maine South) (12-0) 56 Park Ridge (Maine South) (13-1) 27
8
Gurnee (Warren) (5-5) 13
4
@ Chicago (Lane Tech) (7-3) 25 @ Lincolnshire (Stevenson) (7-4) 20
5
Lincolnshire (Stevenson) (6-3) 28
2
@Chicago (Steinmetz)(9-1) 8 @ Evanston (Twp.) (7-4) 24 Winnetka (New Trier) (9-3) 7
7
Evanston (Twp.) (6-3) 35
3
@ Winnetka (New Trier) (7-2) 23 Winnetka (New Trier) (8-2) 35
6
Skokie (Niles West) (6-4) 21
1
@Carol Stream (Glenbard North)(8-1) 28 Carol Stream (Glenbard North)(9-2) 26 @ Roselle (Lake Park) (9-2) 32 Roselle (Lake Park) (10-3) 30
8
Elgin (Larkin) ((5-4)) 6
4
@ Palatine (Fremd) (7-3) 42 @ Roselle (Lake Park) (8-2) 38
5
Roselle (Lake Park) (7-2) 46
2
@Barrington(8-1) 42 @Barrington(9-1) 14 Barrington(10-2) 28
7
Wheaton (North) (5-5) 17
3
@ Hoffman Estates (Conant) (8-1) 21 Hoffman Estates (Conant) (9-2) 6
6
Bartlett(6-4) 14
8
Belleville (East) (5-5) 14 Naperville (North) (10-1) 7 Wheaton (W. Warrenville South) (8-4) 14 Lockport (Twp.) (10-2) 37 Lockport (Twp.) (12-2) 48
1
@ Naperville (North) (9-0) 45
5
Wheaton (W. Warrenville South) (6-3) 28 @ Wheaton (W. Warrenville South) (7-3) 34
4
Frankfort (Lincoln-Way East) (6-4) 7
7
Naperville Central (5-4) 17 @ Naperville Central (6-5) 7 @ Lockport (Twp.) (9-2) 27
2
@ Naperville (Neuqua Valley) (7-3) 14
6
New Lenox (Lincoln Way Central) (6-4) 20 Lockport (Twp.) (8-2) 29
3
@ Lockport (Twp.) (7-2) 45
8
Villa Park (Willowbrook) (6-4) 12 Hinsdale (Central) (9-1) 31 @ Hinsdale (Central) (10-2) 21 @Chicago (Brother Rice)(11-2) 16
1
@ Hinsdale (Central) (8-1) 19
5
Flossmoor (Homewood-F.) (6-3) 28 @ Flossmoor (Homewood-F.) (7-4) 21
4
@ Tinley Park (Andrew) (7-3) 21
7
Harvey (Thornton) (6-4) 14 @Chicago (Brother Rice)(9-1) 17 Chicago (Brother Rice)(10-1) 24
2
@Chicago (Brother Rice)(8-1) 24
6
LaGrange (Lyons) (6-4) 22 Downers Grove (South) (8-3) 0
3
@ Downers Grove (South) (7-2) 43

Other brackets:
1A / 2A / 3A / 4A / 5A / 6A / 7A / 8A

 

 

Advertise on IHSFW.com / About IHSFW.com / Legal Stuff / Contact us
All Content copyright 1999-2007